• slidebg1

    HABERLER

    Beyaz Holding'ten Haberler

İSMEK'TEN ÖNEMLİ BİR SERGİ

“Dün-Bugün-Yarın/ Emeğin Serüveni” sergisi, 5 Ocak’ta açılıyor. Akademisyen tasarımcıların danışmanlığında, İSMEK’in tecrübeli eğitmenleri ve öğrencilerinden oluşan ‘İSMEK Fokus Grup Tasarım Atölyesi’nin çalışmaları, Deniz Müzesi’nde sergilenecek. Zanaat, sanat ve tasarımı bir araya getiren “Dün-Bugün-Yarın/ Emeğin Serüveni” sergisi, geleneksel ile çağdaşı buluşturuyor. Üç bölümden oluşan sergi, 25 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.

İSMEK, sanat eğitimlerindeki 22 yıllık deneyimiyle “Dün-Bugün-Yarın/ Emeğin Serüveni” adlı bir sergi gerçekleştiriyor. 5 Ocak 2018 Cuma günü Deniz Müzesi’nde açılacak sergi, 4 aylık hummalı bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Sergi için İSMEK’in 40 tecrübeli eğitmeni ile Yıldız Teknik ve Bilgi üniversitelerinin akademisyen tasarımcılarından oluşan ‘İSMEK Fokus Grup Tasarım Atölyesi’ kuruldu. “Dün-Bugün-Yarın/ Emeğin Serüveni” sergisi için çalışan atölyede hat, tezhip, seramik, katı’ gibi geleneksel pek çok sanat, çağdaş tasarımlarla buluşturularak çok özgün eserler ortaya konuldu.


“Tasarım Şehri’nin İlk Sergisi
İSMEK’in “Dün-Bugün-Yarın/ Emeğin Serüveni” sergisi, İstanbul’un UNESCO tarafından onaylanan “Tasarım Şehri” unvanını almasının ardından zanaat, sanat ve tasarımı birlikte ele alan ve ortaya konan müşterek emeğe vurgu yapan ilk sergi olması bakımından da büyük önem taşıyor.
Serginin küratörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu, Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Aslı Kıyak İngin ve Ayşe Naz Toker yaptı. İSMEK’li sanatkârlar tarafından, zanaat ile sanatı buluşturan 27 farklı branşın birbiriyle harmanlandığı 100’e yakın tasarım oluşturuldu.


Emeğin Serüveni Bu Sergide
“Dün-Bugün-Yarın” üst başlığı altında “emeğin serüveni”ni konu alan sergi için, inovatif bir yaklaşımla modern tasarımlar gerçekleştirerek, bugünün ve geleceğin dünyasına hitap eden eserler hazırlandı. Üç bölüm halinde kurgulanan serginin ilk bölümü olan “Dün”; bozulmasını hiç istemediğimiz, bizi biz yapan ve geleceğe taşımak istediğimiz geleneksel değerlerimizden örnekleri sunuyor. “Bugün ”de ise sanatkârlarımızın ustalıklarını sergiledikleri dün ile bugün arasında köprü kuran tasarımlar yer alıyor. Serginin üçüncü ve son bölümü olan “Yarın” ise sanatseverlere, İSMEK Fokus Grup Tasarım Atölyesi’nin süreç ve sonuç ürünlerini kapsayan çalışmalarına tanıklık etme fırsatı sunuyor. Her bir tasarım, sanatkârlarımızın geleneğe bağlı kalarak gelecekte neler üretebileceğine dair fikir veriyor. Beşiktaş Deniz Müzesi’nde 5 Ocak Cuma günü saat 19.00’da açılacak sergi, 25 Şubat’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek. Ayrıca sergi süresince küratörlü sergi turlarının yanı sıra 6 Ocak 2018 tarihinde de iki oturumlu bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilecek.

Back to Top