• slidebg1

    HABERLER

    Beyaz Holding'ten Haberler

ENDERUNLU ÇOCUKLAR METEOR YAĞMURUNU İZLEMEK İÇİN KAMP KURDU

“Bağcılar Belediyesi Enderun öğrencileri gökyüzünde yılın son ve en büyük görsel şöleni olarak nitelendirilen Geminid (İkizler) meteor yağmurunu izlemek için Arnavutköy’de yüksek bir tepeye kamp kurdu. Yıldız kaymasını çıplak gözlerle izleyen Astronomi Kulübü üyesi üstün yetenekli öğrenciler ve aileleri heyecanlı dakikalar yaşadı.

Astronomların en çok görülmeye değer Meteor yağmurlarından biri diye tanımladığı Geminid (İkizler) yağmuru dün gece gerçekleşti. Üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi Astronomi Kulübü de bu özel doğa olayını izlemek bir organizasyon yaptı.


“55 kişilik grup iki otobüsle yola çıktılar”
Bu amaçla Astronomi Kulübü üyesi 22 öğrenci, aileleri, öğretmenlerinin de aralarında bulunduğu 55 kişilik grup 2 otobüsle Bağcılar’dan yola çıktı. Meteor yağmurunu en iyi izlenebilecek ortam arayan ekip Arnavut İmrahor Mesire alanını tercih etti. Akşam saatlerinde kurulan kampta hem piknik yapıldı hem de göktaşı yağmurunun saati beklenmeye başlandı.


“Meteor yağmurunu görünce çığlık attılar”
Gecenin ilerleyen saatlerinde katılımcılar başlarını gökyüzüne çevirip çıplak gözle meteor yağmurunu izledi. Yıldızların kaymasını izleyen çocuklardan kimi heyecanlanırken kimi de çığlık attı. Yanında fotoğraf makinesi götüren meraklılar manzaranın fotoğrafını çekti. "Meteor yağmurlarının kralı" olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor.Diğer Haberler

Back to Top