• slidebg1

    HABERLER

    Beyaz Holding'ten Haberler

ZANAAT VE TASARIM EĞİTİMİ KONULU SÖYLEŞİYE İLGİ YOĞUNDU

“İSMEK Dün-Bugün-Yarın/Emeğin Serüveni” sergisi; yuvarlak masa toplantıları, atölye çalışmaları ve söyleşilerle etkinliklerini sürdürüyor. Sergi etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, aralarında Uluslararası Tasarım Konseyi Eski Başkanı David Grossman’ın da bulunduğu, önemli tasarımcıları buluşturan “Zanaat ve Tasarım” konulu söyleşiye katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

İSMEK Focus Grup Tasarım Atölyesi tarafından gerçekleştirilen ’’Dün-Bugün-Yarın/Emeğin Serüveni’’ isimli sergi; yuvarlak masa toplantıları, atölye çalışmaları ve söyleşilerle etkinliklerine devam ediyor. Etkinlikler kapsamında düzenlenen “Gelecekte Zanaat ve Tasarım Eğitimi Nasıl Olmalı?” başlıklı söyleşiye ICO-D (Uluslararası Tasarım Konseyi) Eski Başkanı David Grossman, ICO-D Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Üniversitesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Cihangir İstek, İSMEK Focus Grup Tasarım Atölyesi yürütücüleri Aslı Kıyak İngin ve Ayşe Naz Toker konuşmacı olarak katıldı. "Zanaatkâr ve tasarımcıların eğitimi nerede çakışıyor veya farklılaşıyor, bu iki alanın birbirine katabilecekleri şeyler nelerdir?” gibi soruların ele alındığı söyleşiye ilgi yoğundu.


ICO-D (Uluslararası Tasarım Konseyi) Eski Başkanı Grossman, konuşmasına, “ICO-D ve profesyonel tasarımcılar olarak tasarımın önemli problemlerinden bir tanesinin, insanların bu kelimenin manasını anlayamaması olduğunu düşünüyoruz.” diyerek başladı. Bununla beraber tasarımcıların da ne yaptığını tam olarak anlatamadığını ekleyen Grossman, konuşmasına şöyle devam etti: “Tasarımcıya ne yaptığını sorduğunuzda, bunu cevaplamak yerine yaptığı işi gösterir. Ancak tasarım ile tasarlamak aynı şey değildir. Bu yüzden bizim tasarımcılarımızdan öğrencilerimizden ve katılımcılarımızdan beklentimiz tasarımın ne olduğunu öğrenebilmesidir.”


“İSMEK Dün-Bugün-Yarın/Emeğin Serüveni” sergisinin tasarımcı ve zanaatçıların birbirine saygı göstererek, hiçbir alanın diğerine baskı uygulamadan ortaya çıkarılmış ürünlerden meydana geldiğini gözlemlediğini dile getiren Grossman, sergi ile ilgili görüşleri üzerine şunları söyledi:
“Tasarım ve zanaatla uğraşan insanların kendi kültür ve birikimlerini birlikte sanata yansıtması çok önemlidir. Bu durum özsaygı göstergesidir. Bu sergide beni etkileyen en büyük şeylerden biri, sanatçıların fikirlerini etkileşim haline getirerek nasıl bütün haline getirebildiğiydi. En büyük çıkarımım ise sanatçıların ve zanaatçıların bir arada nasıl birbirlerine saygı çerçevesinde ürünler ortaya çıkarabileceği ve bu iki tarafın da birbirlerine çok şey öğretebileceğidir. Sanatçılar ve zanaatkârlar geçmişten ve geleneklerinden topladıkları bilgilerle bunu zenginleştirmiş ve uzmanlaşmışlar. Bu sergide sanatçıların ve zanaatçıların birbirlerine olan saygıları, kendilerini olmadıkları bir şey olmaya zorlamamış.”


İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen “Gelecekte Zanaat ve Tasarım Eğitimi Nasıl Olmalı?” başlıklı söyleşi, konuşmacıların ardından gerçekleştirilen soru cevap bölümüyle sona erdi. İBB Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Ali Koca, konuşmacılara günün anısına hediye verdi. İSMEK Focus Grubu, sergi kapsamında 24 Şubat’a kadar düzenlenen atölye çalışmalarında ortak çalışma deneyimleri ve üretim tekniklerini paylaşmaya devam edecek.
Diğer Haberler

Back to Top